Skip to content
    Print Icon  
  •  

Wardens of Essex County

The following is a list of Wardens of Essex County for the years 1853 through 2014:

Warden

Year(s)

John Sloan

1853

John Sloan

1854

S S MacDonnell

1855 

S S MacDonnell

1856 

Theodore Mallot

1857

Joseph Mercer

1858

Joseph Mercer

1859 

John O'Connor

1860 

Solomon Wigle 

1861

John O'Connor

1862

John O'Connor

1863

Solomon Wigle

1864

Solomon Wigle

1865

Solomon Wigle

1866

George Shipley

1867

Gore Atkin

1868

William McGregor

1869

William McGregor

1870

Gore Atkin

1871

William McGregor

1872

William McGregor

1873

Theodore Wigle

1874

Luke Montreuil

1875

Thomas B. White

1876

James McKee

1877

J.C. Patterson

1878

John C. Iler

1879

William McCain, Gosfield South

1880

George Russel, Essex

1881

Thomas Plant, Maidstone

1882

George A. Morse, Leamington

1883

Charles G. Fox, Gosfield South

1884

Henry Morand, Sandwich East

1885

N.A. Coste, Malden

1886

Israel Dejardins, Tilbury West

1887

Peter Wright, Gosfield South

1888

George A. Wintemute, Maidstone

1889

John A. Auld, Amherstburg

1890

F.P. Bouteiller, Belle River

1891

James S. Laird, Essex

1892

Elisha McKee, Sandwich

1893

Alfred Hairsine, Mersea

1894

Marwood Barrette, Colchester North

1895

Abraham Cole, Sandwich South

1896

N.A. Coste, Malden

1897

Joseph Durocher, Sandwich West

1898

John Alex Buchanan, Tilbury West

1899

J. D. Arthur Deziel, Belle River

1900

John F. Millen, Gosfield North

1901

William Price, Maidstone

1902

William T. Wilkinson, Amherstburg

1903

Richard R. Brett, Essex

1904

Albert L. Lafferty, Sandwich West

1905

James Selkirk, Mersea

1906

James E. Brown, Kingsville

1907

E. J. O'Neil, Sandwich South

1908

James A. Coulter, Colchester North

1909

James Hedrick, Rochester

1910

Enos McCausland, Essex

1911

Charles J. Montreuil, Walkerville

1912

Robert Atkin, Malden

1913

A.G. Tisdelle, Tilbury North

1914

W. A. McCormick, Colchester South

1915

Thomas Plant, Maidstone

1916

Charles B. Whelan, Anderdon

1917

Alexander McKee, Sandwich

1918

Judson Scratch, Gosfield South

1919

Edward Tellier, Rochester

1920

E. S. Scratch, Gosfield North

1921

Robert A. Halford, Sandwich South

1922

Edward Crimmins, Amherstburg

1923

William Woollatt, Ojibway

1924

W. H. Ferris, Colchester South

1925

D. M. Eagle, Sandwich

1926

W.B. Clifford, Gosfield South

1927

A.A. Marentette, Sandwich West

1928

George A. Pearson, Tilbury West

1929

James Gow, Leamington

1930

Clarence A. Dewhirst, Rochester

1931

Charles G. Baker, Mersea

1932

R.F. Benoit, Tilbury North

1933

A.B. Lukes, Amherstburg

1934

Edward P. Morand, Tecumseh

1935

George A. Hall, Colchester North

1936

Albert Wallace, Maidstone

1937

J.K. McLean, Harrow

1938

H.A. Drouillard, Riverside

1939

G.W. Doyle, Essex

1940

J.H. Hennin, Sandwich South

1941

Warden McCormick, Colchester South

1942

Philias Grondin, Tilbury North

1943

R.J. Voakes, Kingsville

1944

Leo Sylvestre, Belle River

1945

James Armstrong, Mersea

1946

John O. Cahill, Sandwich West

1947

George Bennett, Malden

1948

Walter McMurren, Maidstone

1949

Ferman Sinasac, Amherstburg

1950

Barry Atkinson, Sandwich East

1951

Morley Sanford, Kingsville

1952

C.C. Morris, Tilbury West

1953

Howard Bruner, Gosfield South

1954

Percy McKee, Sandwich South

1955

Thomas Dufour, Malden

1956

Willard Morris, Tilbury North

1957

Lawrence Brunet, Sandwich West

1957

Eadie Watson, Mersea

1958

W.T. Buchanan, Tilbury West

1959

Douglas Layman, Kingsville

1960

Robert McDonald, Sandwich West

1961

Eugene Whelan, Anderdon

1962

Phillip A. Morand, Ojibway

1963

Ellison Bell, Mersea

1964

Fred Cada, St Clair Beach

1965

Joe W. Newman, Gosfield North

1966

John George, Belle River

1967

Ray Hunter, Colchester North

1968

Fred Bistany, Tecumseh

1969

Anthony Dufour, Amherstburg

1970

Robert Pulleyblank, Sandwich South

1971

Dick R. Thompson, Gosfield South

1972

Jean Paul Gagnier, Tilbury North

1973

Delmer Bridgen, GosfieId North

1974

Charles Mitchell, Rochester

1975

Clinton Tofflemire, Mersea

1976

Percy Trepanier, Tilbury West

1977

Hugh Rogers, Gosfield South

1978

Omer Oriet, Tilbury North

1979

Terrence Wright, Colchester South

1980

John Menard, Sandwich West

1981

John Martel, Malden

1982

Jack Morris, Tilbury West

1983

John Miner, Gosfield South

1984

Shannon Olson, Rochester

1985

Carl Davison, Colchester North

1986

Raymond Robinet, Sandwich South

1987

Carl Gibb, Malden

1988

Carl Gibb, Malden

1989

Gregory Stewart, Anderdon

1990

Patrick O'Neil, Kingsville

1991

Edward Renaud, Tecumseh

1992

Tom Bain, Rochester

1993

William Varga, LaSalle

1994

Lyle Miller, Gosfield North

1995

Robert Schmidt, Mersea

1996

Allan Parr, Sandwich South

1997

Patrick O'Neil, Kingsville

1998

Patrick O'Neil, Kingsville

1999

Patrick O'Neil, Kingsville

2000

Patrick O'Neil, Kingsville

2001-2003

Michael S. Raymond, LaSalle

2004-2006

Nelson Santos, Kingsville

2007-2010

Tom Bain, Lakeshore

2011-2014

 Tom Bain, Lakeshore

 2014-2018